W obliczu zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich miesięcy w sposobie prowadzenia konsultacji społecznych w zakresie planowania przestrzennego, jedną z metod, która zyskuje nowe walory jest geoprezentacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ograniczone możliwości samorządów w zakresie organizacji spotkań z mieszkańcami, powodują, iż rozwiązania interaktywne stają się coraz bardziej popularne.
Obecnie realizujemy wdrożenie, którego przedmiotem jest geoprezentacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w rejonie Placu Narutowicza w Warszawie. Plan prezentowany jest w ramach wyłożenia do publicznego wglądu oraz dyskusji publicznej, które stanowią jeden z etapów przygotowania planu miejscowego.
W ramach geoprezentacji przedstawiany jest projekt planu, do którego można formalnie zgłaszać uwagi oraz wziąć udział w dyskusji publicznej. Po zakończeniu tego etapu i rozpatrzeniu uwag, projekt planu zostanie uchwalony przez Radę m.st. Warszawy i wtedy stanie się obowiązującym lokalnym prawem, na podstawie którego będą wydawane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy lub urząd dzielnicy decyzje budowlane.
Geoprezentacja to atrakcyjna forma prezentowania planów w internecie. Zwiększa ona mieszkańcom dostęp do informacji, a opisy są zrozumiałe i napisane przyjaznym językiem. Interaktywny sposób przedstawienia jest przejrzysty i ciekawszy niż treść uchwały i rysunki zamieszczone w pliku. Co najważniejsze, dzięki geoprezentacji łatwiej dotrzeć do mieszkańców.
Trzymamy kciuki za zwiększanie transparentności procesów planistycznych w naszym kraju. Jesteśmy przekonani, że pomóc w tym mogą takie narzędzia jak geoprezentacja.