Geoankieta to internetowa ankieta skierowana do mieszkańców. Ankietowani udzielają odpowiedzi na pytania z wykorzystaniem map. Geoankieta pozwala zrozumieć preferencje mieszkańców i dowiedzieć się jak korzystają oni z przestrzeni i jak ją oceniają. Pozwala to znaleźć rozwiązania najlepiej odpowiadające ich potrzebom.
Kiedy ją stosować?
Na początku prac nad danym tematem, aby poznać aktualne potrzeby lokalnej społeczności i wyznaczyć kierunki zmian.
Jakie tematy może zbadać?
Planowanie przestrzenne, planowanie transportu, planowanie terenów zieleni, estetyka i ochrona krajobrazu, jakość życia, jakość przestrzeni miejskiej.
Czemu służy?
Zbieraniu informacji, identyfikowaniu i zrozumieniu problemów, poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania, np. jak funkcjonują konkretne ulice, w jaki sposób przemieszczają się mieszkańcy. Pomaga w diagnozowaniu aktualnej sytuacji i podejmowaniu decyzji na temat zmian.
Jaka jest forma?
To anonimowa, internetowa ankieta, która jest samodzielnie wypełniana przez ankietowanych. Jej wypełnianie może być też wspomagane przez ankieterów.
Co zawiera?
W ankiecie można zawrzeć różnego rodzaju pytania, w tym otwarte, zamknięte, wielokrotnego i jednokrotnego wyboru, a także pytania dotyczące lokalizacji.
Czego dotyczą pytania?
Pytania obejmują zazwyczaj codziennie doświadczenia i wybory użytkowników przestrzeni, ich oceny i preferencje.
Co ją wyróżnia?
Ankietowani mają możliwość umieszczenia odpowiedzi bezpośrednio na mapie. Rysują na niej punkty, linie lub obszary, w zależności od zadanego pytania.
Co dzieje się z otrzymanymi odpowiedziami?
Odpowiedzi z ankiet są zapisywane jako w bazie danych GIS. Na ich podstawie przeprowadzamy analizy i przygotowujemy wizualizację – raporty i prezentacje z mapami i wykresami. Wizualizacja pozwala na łatwiejszą i szybszą interpretację. Dane udostępniamy także do samodzielnej analizy.
Jakie są korzyści ze stosowania geoankiety?
Dzięki niej łatwiej odkryć potrzeby i poznać opinie mieszkańców. Przyczynia się do znalezienia korzystnych rozwiązań. Pozyskane dane służą lepszemu planowaniu działań i wykorzystaniu posiadanych zasobów, dzięki czemu można ograniczyć koszty.